Panele fotowoltaiczne Świętokrzyskie

Panele fotowoltaiczne czy słoneczne? Oto jest pytanie – aby na nie odpowiedzieć, należy wyjaśnić na czym polega różnica. Otóż panele słoneczne lub moduły solarne to urządzenia, które pochłaniają energię z promieni słonecznych do produkcji ciepłej wody użytkowej. Z kolei panele fotowoltaiczne również służą do przetwarzania energii słonecznej, ale celem wytwarzania energii elektrycznej - czyli prądu.

Panele fotowoltaiczne Świętokrzyskie wykorzystuje nawet częściej niż panele solarne. Typowy panel PV zbudowany jest z szeregu ogniw fotowoltaicznych. Występują one w różnych prostokątnych kształtach i są instalowane tak jak piszemy powyżej wyłącznie w celu generowania energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne mają gromadzić energię ze słońca przekazywaną na ziemię w postaci światła słonecznego i przekształcać ją w energię elektryczną.

Z czego wykonane są panele fotowoltaiczne w Świętokrzyskim?

Głównym elementem każdego panelu fotowoltaicznego jest ogniwo słoneczne, a w zasadzie wiele ogniw słonecznych jest używanych do jego budowy. Komórki te przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną, większość z nich jest wykonana z krzemu krystalicznego. Ogniwa te zasadniczo składają się z warstw krzemu, fosforu i boru. Komórki te są ułożone we wzór siatki. Liczba użytych komórek zależy w dużej mierze od rozmiaru tworzonego panelu, ponieważ istnieje wiele różnych opcji rozmiaru, co przekłada się na moc panelu fotowoltaicznego mierzoną w watach (W).

Sam panel fotowoltaiczny jest uszczelniony, aby chronić te komórki wewnątrz oraz przykryty jest antyrefleksyjnym szkłem. Szkło to chroni ogniwa PV przed uszkodzeniem i nie odbija światła, dzięki czemu światło słoneczne może nadal docierać do ogniw. Panel PV umieszcza się w sztywnej metalowej lub aluminiowej ramie, która jest zaprojektowana w celu zapobiegania odkształceniom. Zawiera też otwór drenażowy, aby zapobiec gromadzeniu się wody na panelu, ponieważ mogłoby to zmniejszyć wydajność panelu. Dodatkowo tył panelu jest również uszczelniony, aby zapobiec uszkodzeniom. (Foto – panel fotowoltaiczny).

panel fotowoltaiczny

Foto – panel fotowoltaiczny

Energia elektryczna pochodząca z paneli fotowoltaicznych w Świętokrzyskim może być wykorzystana do zasilania domów lub firm. Panele te można wykorzystać do uzupełnienia energii elektrycznej w budynku lub zapewnienia zasilania w odległych lokalizacjach. Oprócz zastosowań mieszkaniowych i komercyjnych, panele fotowoltaiczne mają również duże zastosowanie przemysłowe. W tym celu tysiące paneli fotowoltaicznych w Świętokrzyskim są instalowane na farmach fotowoltaicznych celem sprzedaży energii elektrycznej np. sieci Tauron, Enea itp.

Kolejna ważną kwestią jaka należy rozważyć przed decyzją o instalacji paneli fotowoltaicznych w Świętokrzyskim jest wybór najlepszej lokalizacji. Instalatorzy podczas audytu powinni przeanalizować ścieżkę słońca nad konkretną nieruchomością oraz wziąć pod uwagę każdy cień (drzewa itp.), aby wybrać najbardziej wydajne miejsce dla paneli. Najefektywniej dla produkcji prądu jest, gdy panele fotowoltaiczne są skierowane na południe oraz nie mogą być zacienione. Dzięki spełnieniu tych warunków panele fotowoltaiczne w Świętokrzyskim przechwycą najwięcej światła słonecznego w ciągu dnia. Jeżeli dach domu nie daje takiej możliwości montażu, ostatecznie można je usytuować również w kierunku wschód / zachód. Oprócz kierunku nasłonecznienia ważny jest kąt padania promieni na panele fotowoltaiczne, najlepsze efekty daje prostopadły kąt padania promieni, poniższa grafika pokazuje tą zależność (Foto – kąt montażu, a wydajność paneli).

kat montazu a wydajnosc paneli

Foto - kąt montażu, a wydajność paneli

Po ustaleniu miejsca montażu paneli fotowoltaicznych w Świętokrzyskim, ostatnią decyzją jaką należy podjąć jest wybór rodzaju paneli. Ogniwa krzemowe najczęściej stosowane w panelach fotowoltaicznych można podzielić na dwie podkategorie: monokrystaliczne i polikrystaliczne.

Panele polikrystaliczne, a monokrystaliczne

Panele fotowoltaiczne zbudowane z krzemu polikrystalicznego, zwanego również multikrystalicznym są utworzone przez zestaw wielu kryształów krzemu, przez co mają one mniejszą wydajność niż w komórkach monokrystalicznych, a co za tym idzie niższą cenę. Charakteryzują się bardziej intensywnym niebieskim kolorem.

Panele monokrystaliczne też są zbudowane z ogniw krzemowych, jednak z jednego – monokrystalicznego krzemu, a nie z wielu komórek multikrystalicznego krzemu, przez co mają lepsza wydajność niż krzem polikrystaliczny, a co za tym idzie wyższą cenę. Ten typ komórek fotowoltaicznych ma jednolity ciemno-czarny kolor. Różnicę można dostrzec na zdjęciu poniżej (Foto – Panel mono- vs polikrystaliczny).

panel mono polikrystaliczny

Foto – Panel mono- vs polikrystaliczny

Podsumowując nie jest ważne jakie panele fotowoltaiczne Świętokrzyskie montuje najczęściej. Wybór między monokrystalicznymi i polikrystalicznymi panelami słonecznymi nie jest czymś, na co inwestor powinien tracić zbyt dużo czasu. Ważniejsze jest, aby wybrał dobrą markę paneli fotowoltaicznych - bynajmniej – nie chińską (!). Zarówno monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne są bardzo podobne w działaniu. To, co naprawdę determinuje końcowy wynik pod względem wydajności systemu w całym okresie eksploatacji  panelu fotowoltaicznego, to szybki zwrot z inwestycji w fotowoltaikę, aby móc jak najwcześniej cieszyć się z prądu za darmo.